2012. november 25., vasárnap

Ally Condie: Crossed - Összefonódva

Matched II.

A történetről röviden: Cassia munkatáborba megy, azért, hogy így közelebb kerülhessen Kyhoz. A megtűrt státuszú fiú a határ menti tartományokba kerül. A Társadalom a célból küld ide csapatokat, hogy ezek a területek lakottnak látszódjanak és állandó csapásokat mérnek rájuk. A két fiatal megpróbáltatásokkal teli vándorlását követhetjük végig, miközben végig az a cél lebeg a szemük előtt, hogy megtalálják a másikat...

A Matched volt annak idején az első angol nyelvű olvasmányom. Mikor nekiálltam, akkor derült ki, hogy meg fog jelenni nálunk is, de addigra már annyira kíváncsi lettem rá, hogy nem vártam ki. Nagyon tetszett, kedvencemmé vált és izgatottan vártam a folytatást, de most már magyarul terveztem olvasni.

Az első rész nagy tetszéséből kiindulva ütős folytatást vártam. Sokszor érzem úgy a trilógiákban, hogy a második rész valamelyest csalódást okoz, hiszen a kezdeti újdonság az egész világbemutatásról már alábbhagy, és még a végső kifejlet várat magára. Sajnos ez következett be a Crossed-nél, a könyv közepénél.

A könyv elején folytatódott még az első részben tapasztaltakhoz hasonló érdekfeszítő történet. Ez egészen addig tartott, amíg el nem kezdődik a hegyi menetelések hosszas kifejtése. Az út leírása egy idő után vontatottá kezdett válni nekem. Oldalak tömegén keresztül csak azt olvashattam, hogy egyik hegyről le, a másikra fel, egyik szurdok a másik után. Féltem, hogy már más nem is fog történni, de szerencsére nem így lett és a könyv vége felé ismét felfelé ívelt a történet. Az utolsó fejezetekben pedig ismét egy olyan áttöréshez értünk, ahol megint hajthat a kíváncsiság a trilógia befejező kötetéig.

A két szereplőnk váltakozó szemszögéből követhetjük nyomon az eseményeket, amit a kettejük közötti nagy távolság tett szükségessé. Így mindkettőjük életét nyomon lehetett követni. Örültem, hogy így Ky jobban előtérbe került és nem csak mindent Cassia szűrőjén keresztül láttat az írónő. Amit észrevettem, hogy mikor izgalmasabb részhez ért a történet, akkor a fejezetek olyan rövidekké váltak, hogy ez hatásos eszközként szolgált arra, hogy a feszültségkeltés növekedjen.

Az első rész sokkal inkább a romantika részre épült szerintem. Itt ezt a szálat eléggé elhanyagoltnak véltem, sokkal inkább a kalandra fektette az írónő a hangsúlyt.

Végig kíváncsi voltam, hogy a felkelők végül is léteznek-e vagy sem. Ha léteznek, akkor milyen és mekkora lehet a szervezetük, illetve ki a vezetőjük. Így mérgelődtem, mikor ezzel kapcsolatban éppen kezdtek a dolgok a helyükre kerülni, ott lett elvágva a történet.

A következő kötetben remélem már Xander is újra színre lép és nagyobb szerephez jut. Őt hiányoltam a legjobban ebből a részből.

Összességében jó átkötés a következő részhez. Örültem, hogy a könyv közepén lévő mélypontért a befejezés kárpótolni tudott.

A befejező rész a napokban jelent meg Amerikában. A magyar megjelenésre nem hiszem, hogy sokat kell várnunk, hiszen ennél a résznél sem telt el hosszú idő az itthoni megjelenésig. Átütő erejű befejezést várok!

A borító: Nagyon örülök, hogy a trilógia az eredeti borítóval jelenik meg nálunk. A buborékból fokozatosan kitörő lány képe tökéletesen illik az egyes részekhez.

A Crossed-hez készült trailer:


Pontszám: 4



Kiadó: Ciceró Könyvstúdió
Kiadás éve: 2012
Oldalszám: 336
Fordította: Balogh Anna
Eredeti cím: Crossed (2011)

2012. november 4., vasárnap

Mats Strandberg & Sara B. Elfgren: A Kör

Engelsfors trilógia I.

A történetről röviden: Egy svéd kisvárosban, Engelsforsban különös dolgok kezdenek el történni néhány fiatallal. Szokatlan álmokat látnak, illetve hihetetlen képességek birtoklóivá válnak. Mindannyian külön utakon járnak, mígnem egy éjjel mindegyikük meglátja a különös vonzással bíró vérholdat az égen, ami egy elhagyatott területre vezeti őket...

Már az előzetesen olvasott 140 oldalas rész előtt is nagyon felcsigázott a könyv, de annak olvasása után ez csak tovább fokozódott és számoltam a napokat a könyv megjelenéséig. Külön jól jött ki, hogy ez a négynapos ünnepek köré esik, így a mostani hétvégémet a könyv bűvöletében tudtam tölteni.

Az a misztikus hangulat, amit már a könyv elején éreztem, végig jelen volt és áthatotta az egész könyvet. Az elő-elő bukkanó sötét füst megjelenése igencsak borzongató hatást keltett bennem. Hiába, a svéd regények mindig annyira egyedi hangulatot árasztanak, ami itt is jelen volt. Ezt vártam már a könyv beharangozásakor és szerencsére így is lett.

Főszereplőnk mindegyikét alaposan megismerhetjük. Külön örültem, hogy nem E/1-ben készült a regény. Így minden szereplő ugyanakkora szerepet tudott kapni és nem egy főbb karakter köré rendeződtek a többiek. Nézzük is kik ők! Minoo az eminens tanuló, akinek legfőbb célja, hogy osztályelső legyen, közben titokban szerelmes egy fiatal tanárába. Anna-Karin a súlyproblémákkal küszködő lány, aki igyekszik láthatatlanságba bújni a többiek gonoszkodásai elől. Rebecka enyhe evészavarral küzd, népszerű barátja mellett szürke egérnek érzi magát. Vanessa a helyi drogterjesztők egyik tagjával jár. Linnea a suli alterei közé tartozik. Ida a menő lányok bandájának tagja. Szóval a szereplők jobban nem is különbözhetnének egymástól. Egyáltalán nincsenek is közeli barátságban egymással. Érdekes volt látni, hogy a velük történtek hogyan hatnak rájuk és hogyan állnak egy-egy másik taghoz.

A könyv mottója, hogy: boszorkányok pedig vannak. Sok boszorkányos könyv közül válogathatunk a piacon. Az általam olvasottak között egy sem akad, ami ennyire olyan lett volna, amit egy boszorkányos könyvtől szerettem volna. Eddig legközelebb (az alapjait tekintve) a Secret Circle képernyőre vitt változata állt az elképzeléseimhez, de ott más egyéb gondjaim voltak. Itt kapunk egy eredetileg hét tagból álló kört, melynek tagjai valamilyen képességgel rendelkeznek és együtt cselekedve sokkal erősebbek, mint egymagukban. A tudást rejtő könyv az ún. minták könyve, aminek értelmezése cseppet sem könnyű feladat. A boszorkányok attól függően különböznek, hogy milyen elemet képviselnek. Mondhatnánk erre, hogy ezeket megtalálhatjuk más történetekben is, de hogy mindet egyben megtaláljuk (és sok egyéb összetevőt, amit most nem említettem) és az egész tökéletesen van felépítve az nagyon ritka.

A fogalmazásmódot meg kell még említenem. Nagyon igényes és választékos a szóhasználat. A helyszínek leírása kellően aprólékos.

Mostanában úgy érzem jól választottam olvasnivalókat, sok jó könyvet olvastam, kedvencek is születtek jócskán, ez a könyv egyértelműen közéjük tartozik. Ha lehet ilyet mondani, akkor dupla kedvenc. 

A borító: Nagy alakú kemény kötésű könyv. Gyönyörű kivitel. Örülök, hogy az eredeti borítóval jelent meg nálunk is.

Az írókról: Mats Strandberg és Sara B. Elfgren 2008-ban találkoztak egymással 2011-ben jelent meg a közös regénytrilógiájuk első része a Kör. (A 2. rész A Tűz, a 3. rész A Kulcs címmel várható nálunk.) Sara B. Elfgren forgatókönyvíróként dolgozott, a Kör az első könyve. Mats Strandberg író és újságíró. A legnagyobb svéd esti lap az Aftonbladet állandó cikkírója. Korábban három regénye is megjelent már.

A magyar, valamint az eredeti előzetes:

Pontszám: 5*


Kiadó: Geopen Könyvkiadó
Kiadás éve: 2012
Oldalszám: 549
Fordította: Péteri Vanda
Eredeti cím: Cirkeln (2011)

Októberi új polclakók

Októberben rengeteg újdonság jelent meg. Az igazi könyveső többek között számos olyan sorozat folytatását, illetve kiszemelt sorozat első kötetét hozta el, amiket nagyon vártam már.
Az önálló kötetek közül Itó Projekt: Harmónia című könyvét figyeltem már régóta az Ad Astra Kiadó honlapján. A borítóba első látásra beleszerettem, de belül sem csalódtam. Egyedülálló olvasmány volt. (Itt írtam róla.)
Az Angyalsors trilógia folytatására nagyon kíváncsi voltam. Az első rész a sablonhelyzet folyamatos kikerülésével vett le a lábamról, így bíztam benne, hogy a folytatás is hasonlóan jó lesz. Az is volt! (Itt írtam róla.)
A Geopen Kiadónál már jó ideje hallani az új svéd trilógia első kötetéről, A körről. A könyv beharangozására saját videó is készült, ami kellően megalapozta hozzá a hangulatot, az előre olvasható rész pedig bebizonyította, hogy valóban elképesztően jó könyvvel állunk szemben.
A Könyvmolyképző októberi záporából a Vastündérek 2. részét (Vashercegnő), a Csitt, csitt 3. részét (Vihar előtt) és a Fallen 3. részét (Végzet) választottam. 
A Csodák kora és a Lovestar @Csengának köszönhetően lett az enyém. A Csodák koráról nagyon sok jót hallottam, így bízom benne, hogy tetszeni fog. A Lovestarról pedig @Gretty annyit áradozott, hogy már muszáj elolvasnom.
Libris rapid akcióból érkezett a Mielőtt elalszom és a Gyönyörű bajkeverő, amikkel már régóta szemezek.
Rukkolán sikerült lecsapnom a Pokoli báléjszakákra. 


Novemberben folytatódni fog az új megjelenések áradata.